Výživové poradenství - Ostrava

Máte problémy s nadváhou či obezitou? Už vás nebaví s sebou věčně tahat své kilogramy navíc? Diety vám vždy pomohou jen na omezenou dobu a po jejich skončení vaše hmotnost vyskočí ještě výše než předtím?

Ten, kdo někdy držel nějakou dietu, ten jistě ví, jak dokáže pěkně znepříjemnit život. Nejenže často musíte jíst to, co nemáte rádi nebo velmi jednostrannou stravu, ale navíc se po ukončení diety prakticky vždy dostaví jo-jo efekt.

Proč nedržet dietu?

Když držíte dietu, snažíte se přijímat méně jídla, protože předpokládáte, že díky tomu zhubnete. Méně jídla znamená** méně kalorií**. Většinou se to opravdu povede a za snížený příjem potravy jste odměněni nižší hmotností. Pak si řeknete, „váha je nižší, zasloužím si odměnu a teď se konečně pořádně najím“. Jenže když po skončení diety začnete zase jíst jako před ní, tudíž začnete zase přijímat stejné množství kalorií jako dříve, vaše tělo to bude vnímat tak, že období hladovění konečně skončilo. Jenže co kdyby zase přišlo? Pro všechny případy je dobré uložit si nově přijaté kalorie do tukových zásob. A právě takto funguje** jo-jo efekt** – po zhubnutí opět přiberete a často ještě víc, než předtím. Z tohoto pohledu je tak dieta naprosto kontraproduktivní, nejenže vám nepomůže zhubnout natrvalo, ale navíc jste díky ní ještě tlustší. Další nevýhodou hladovění je to, že díky němu neztrácíte tuky, ale především svalovou hmotu. Ručička na váze tak sice ukazuje méně, ale většinu úbytku na hmotnosti tvoří pouze vaše svalstvo a ne tuková tkáň, jak by tomu mělo správně být.

Výživový poradce

Pokud už se chcete konečně vymanit z bludného kruhu diet a následných jo-jo efektů, potřebujete vědět, jak na to. K tomu abyste mohli žít zdravě, být štíhlí a přesto nijak nehladovět, stačí jen krůček. Je nutné získat informace a naučit se je používat v každodenním životě. A právě v tom by vám mohl pomoci** výživový poradce** a váš individuální stravovací plán. Pokud se chcete naučit žít zdravě, být štíhlí a přesto se dobře najíst, nic vám v tom nebrání. Stačí se jen naučit dodržovat určité zásady a navyknout se na ně – váš individuální výživový plán vypracovaný výživovým poradcem na základě vašich tělesných údajů, vašeho energetického výdeje a typu metabolismu vám v tom jistě velmi pomůže. Kromě správného stravování však nezapomínejte ani na důležitost pravidelného pohybu.

Dieta versus zdravý životní styl

Hlavní rozdíl mezi dietou a zdravým životním stylem spočívá v tom, že dietu nikdy nevydržíte dodržovat dlouhodobě. Navíc diety jsou často velmi jednostranné, takže vám po čase nejenže už vůbec nechutnají, ale navíc poškozují vaše zdraví, protože jednostranná strava vám nemůže dodat všechny potřebné živiny a látky. Oproti tomu zdravý životní styl, ten nemáte jen na pár týdnů či měsíců, ale na celý život. Zdravý životní styl, to znamená jíst pestrou zdravou stravu v pravidelných intervalech a v množství, které vás nasytí ale nepřejíte se. Samozřejmostí je také pravidelná pohybová aktivita.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7079 (magazinostrava.cz#40)


Přidat komentář