Výroba etiket na vína

Obal prodává. To platí i v případě výběru vína. Sebelepší obsah bez lákavé etikety nemá šanci zaujmout. Navíc údaje, které jsou na etiketě uváděny, jsou studnicí informací o původu a kvalitě vína i toho, co od něj můžeme očekávat.

Vinná etiketa má zaujmout a informovat

Pokud si vybíráme** neznámé víno**, jsme zvyklí obvykle sáhnout po láhvi, jejíž etiketa osloví na první pohled a teprve tehdy, studujeme údaje o samotném vínu. Pokud nevyhovují, náš zrak se stočí na další zajímavou etiketu. Je to možná vůči samotnému vínu nespravedlivé, ale zpracování a úprava informativního textu má v tomto případě opravdu významnou roli. Kvalitní etiketa je součástí každého kvalitního vína. Charakterizace vína, ročník a jeho chuť, byly údaje které zajímaly i starověk a tiché svědectví přetrvává dodnes ve vyrytých odkazech hliněných amfor, kdysi uchovávajících „mléko starců“.

Historie vinných etiket

Dnešní papírové etikety mají dlouhou historii, od ručně psaných a malovaných přes litografické tisky obohacené kolorováním až po dnešní moderní technologie dokonalých tisků a reprodukcí.  A právě, protože je vše tak jakoby dokonalé, výroba vinných etiket pro ceněná vína nebo ty, kterým je předpovídána budoucnost, se vracejí jakoby zpět ke složitějšímu zpracování např. využití ručního papíru, zlacení nebo spolupráce s uznávanými grafiky či jinými umělci. Dokonce je možné nechat si vytvořit a vyrobit etiketu podle vlastní představy.

Informace na vinné etiketě, které nesmí chybět

Naučíme-li se číst vinnou etiketu, pomůže nám to pochopit a poznat podstatu samotného vína ještě před jeho degustací. I účel pro který si víno pořizujeme se odráží v údajích uvedených na etiketě dané láhve. Dárek v podobě stolního vína asi nenajde mnoho obdivovatelů a víno s přívlastkem zřejmě běžně v kuchyni nepoužíváme. Díky textu na etiketách se dozvíme o původu a odrůdě vinné révy nebo celé sestavě odrůd, o zemi kde vyrůstala, ročníku i o místě, kde byl nápoj stáčen. Také nalezneme informace o výrobci, případně jeho úspěších i o obsahu alkoholu ve vinné láhvi. Často bývá vyzvednut charakter vína i doporučení k čemu je vhodné. Další doplňující údaje v podobě značek, čísel a zkratek jsou skutečným rodokmenem každé láhve vína, podle kterých je rozlišitelná a obvykle mu porozumí Ti, jimž je víno a vinařství profesním oborem nebo vášnivým koníčkem.

Elegantní, lehce vyzývavá a inspirující

To jsou přívlastky vinné etikety, které by měly přímo vybízet k ochutnávce vína. Originalita motivu, kvalita a zpracování etikety, preciznost tisku a celé grafiky, mají za úkol nejen popsat dané víno a jeho chuť, ale také poodhalit jeho duši. Důležitým prvkem při tvorbě etiket je pak i rozpoznatelnost daného vína mezi ostatními láhvemi a profesní rukopis charakterizující jednotlivá vinařství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7085 (magazinostrava.cz#58)


Přidat komentář