Klíšťata - nebezpečí pro člověka

Klíšťata jsou nebezpeční paraziti, kteří způsobují závažná onemocnění. Jak se klíšťatům zcela vyhnout, jak je odstranit z kůže a jaká další opatření zaujmout, se můžete dočíst v našem článku.

Vyšetření klíšťat - ceník a průběh, atd.

Klíšťata patří k velmi nebezpečným parazitům. Jde o malinké živočichy, které snadno přehlédnete. Klíšťata jsou zákeřné a můžou v sobě nosit infekci dvou velmi vážných onemocnění – boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Jak klíště útočí? Hladové klíště sedává na konci větve nebo na konci trávy či v jiných vyčnívajících místech, kdy přední nohy má šikmo zdvižené do vzduchu. Klíště vlastní speciální smyslový orgán, podle kterého dokáže snadno najít vhodného hostitele. V okamžiku, kdy se oběť přiblíží, klíště na ni padne a s pomocí sosáčku, který je vybaven zpětnými háčky, se snadno přichytne na hostitele. Klíště navíc vlastní tykadla, která mu pomáhají najít nejvhodnější místo k přisání, a kusadly následně prořezává kůži hostitele. Celková doba sání trvá týden až dva. Klíště přitom dokáže hladovět dokonce déle než jeden rok.

Jak se klíšťatům vyhnout?

Klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých lesích, ve vysoké trávě nebo v zarostlých křovích. Rozhodně nesázejte na to, že se klíšťata vyskytují pouze ve volné přírodě. Ba naopak. Klíšťata číhají na své hostitele na zahradách rodinných domů, na sportovních hřištích nebo v centru velkoměsta. Proto je nutné být obezřetný prakticky kdekoliv, kde se nachází nějaký ten keř, strom či tráva. Klíšťata se nebojí ani vodních ploch, proto se může stát, že si klíště domů přinesete i z koupaliště. Abyste se vyhnuli přisání klíštětem, dodržujte pár rad. Oblékejte se do oblečení světlé barvy, na které jsou klíšťata dobře vidět. Při procházce přírodou používejte repelentní přípravky. Proti klíšťatům Vám bohatě postačí poloviční účinnost, než proti komárům. Především neopomínejte oblast od kolen po chodidla. Je-li to možné, nesedejte si do trávy, ani si do ní nelehejte, pokud pod sebou nemáte látku. Při chůzi trávou nebo lesem se průběžně kontrolujte, zda po Vás klíště neleze.

Jak odhalit přisáté klíště

Po procházce lesem, nebo travnatou plochou byste se měli vždy důkladně prohlédnout. Pokud se každý večer pečlivě prozkoumáte, uděláte úplně nejlépe. Klíšťata milují podkolenní jamky, třísla, podpaží, ale i vlasový porost. Ale pozor, přisát se můžou opravdu kamkoliv. Nečekejte na to, že místo, kam se klíště přisálo, Vás začne svědit. Klíšťata před samotným přisáním** místo nasliní.** Ve slinách jsou obsaženy protizánětlivé látky, díky nimž místo nesvědí a člověk tak nemusí dlouhé dny i týdny zjistit, že má na těle přisáté klíště. Hned jak zaregistrujete přisáté klíště, odstraňte ho. Bezodkladné odstranění přisátého klíštěte je opravdu velmi nutné, protože s plynoucí dobou se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, kterými přenáší viry do těla člověka a zvyšuje se dávka infikovaného patogenu.

Jak odstranit klíště?

Klíště bývá někdy komplikované odstranit. Již v okamžiku, kdy se přisaje, je problém. V žádném případě se** nemá používat máslo, olej, sádlo** ani jiný tuk. Klíště se těmito tuky podráždí a jeho vyndání to nijak nepomůže. Také zapomeňte na kroucení klíštětem po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Při pokusu o otáčení dochází naprosto vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstává v kůži člověka a způsobuje dlouho přetrvávající zatvrdlinu, nebo dokonce i lehčí formu zánětu. Ze všeho nejdřív před odstraněním klíštěte místo vydesinfikujte jódem, nebo jinou desinfekcí. Poté vezměte navlhčenou textilii, nejlépe ručník nebo žínku a lehce jí pohybujte klíštětem ze strany na stranu. Celá akce může trvat i několik minut. Je-li to nutné, můžete klíště velmi opatrně podebrat pinzetou a vyjmout. Speciální plastové pinzety na klíšťata se dají zakoupit v lékárně. Po vyjmutí klíštěte místo opět desinfikujte.

Jaká onemocnění způsobují klíšťata?

Jedním z onemocnění, která klíšťata způsobují, je lymeská borelióza. Jde o infekční onemocnění s proměnlivými příznaky i s proměnlivou inkubační dobou. Stává se, že ji člověk prodělá, aniž by o ní věděl. Lymeská borelióza napadá nervovou soustavu, srdce i klouby. V okamžiku, kdy se u Vás po vyjmutí klíštěte objeví na těle rostoucí skvrna na kůži, bezpodmínečně kontaktujte svého lékaře. Je totiž dosti pravděpodobné, že se jedná právě o tuto nemoc. Dalším onemocněním, které má na svědomí klíště, je klíšťová encefalitida. Tato infekční nemoc napadá mozek a mozkové blány. V první fázi se klíšťová encefalitida nijak neprojevuje, nebo se může projevit jako běžné virové onemocnění dýchacích cest, ovšem v druhé fázi se již člověk setkává se silnými bolestmi hlavy, s dezorientací, s vysokými horečkami, nebo s poruchami motoriky. V těch vážných případech může dokonce dojít až ke smrti. Těžší průběh má nemoc u dospělých než u dětí. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat.

Klíště a nemoci v číslech

V roce 2013 bylo v České republice nahlášeno přes 4500 případů onemocnění lymeskou boreliózou. Až každé třetí klíště je přenašečem původce lymeské boreliozy. K tomu, aby byla léčba účinná, je důležitá její včasná diagnóza a okamžité podání antibiotik. Bakteriemi, které způsobují lymeskou boreliózu, je nakaženo 10-35 % klíšťat. Nakažené klíště může snadno přenést infekci na člověka. Druhou možnou nemocí, klíšťovou encefalitidou, onemocní v České republice každý rok přibližně 500-800 lidí.

Nechejte vyšetřit odstraněné klíště

Pokud chcete vědět, jestli bylo přisáté klíště infikované či nikoliv, je nutné jej odeslat do laboratoře na vyšetření. Jestliže jste před vyjmutím klíštěte na něj nanesli olej, dezinfekci nebo jinou látku, nemusíte se bát, že by to mělo vliv na výsledky vyšetření. Analýza klíštěte zjistí, zda je klíště přenašečem závažných onemocnění, jako jsou lymeská borelióza, klíšťová encefalitida nebo ehrlichioza. Pokud je klíště přenašečem některé z těchto nemocí, je to velmi důležitá informace pro Vás i pro Vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud je výsledek negativní, nemusíte se obávat onemocnění. Pokud je klíště infikováno, lékař Vám může nasadit antibiotika. Můžete si také nechat zkontrolovat krev, zda jste nakažení či nikoliv.

Jak probíhá vyšetření klíštěte?

Poté, co klíště vyjmete z pokožky, vložte ho do igelitového sáčku nebo do pevné plastové krabičky. Analýza je možná i z mrtvého klíštěte, proto nerozhoduje, zda zašlete klíště živé nebo mrtvé. Nesmí být však spáleno, pak by nebylo možné infekci klíštěte zjistit. Pro vyšetření klíštěte je potřeba zejména jeho zadní část, nejlepší však je, pokud odešlete k vyšetření celé klíště. Informace o infekčnosti klíštěte by Vám měla být doručena do 3 pracovních dnů od obdržení vzorku. Při pozitivním výsledku už Vám nezbývá, než konzultovat další postup s praktických lékařem.

Kolik stojí vyšetření infekčnosti klíštěte?

Cena se pohybuje od 500 do 1000 Kč. Při vyšetření boreliozy počítejte přibližně s 600 Kč, u klíšťové encefalitidy se 700 Kč, a u ehrlichiózy s 500 Kč. Kompletní vyšetření klíštěte na všechny tři nemoci Váš vyjde zhruba na 1500 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7096 (magazinostrava.cz#204)


Přidat komentář