Zasklívání lodžií a balkonů

Zasklení balkonu či lodžie vám může přinést mnohé výhody. Patří mezi ně např. úspora nákladů na vytápění či navýšení prodejní ceny bytu. Co je důležité vědět o zasklívacích systémech?

Zasklení balkonu, lodžie, ale i terasy nebo verandy vám navýší komfort bydlení a přinese také mnohé další výhody, jako je např. úspora tepelné energie. Zasklení vám také přináší zvětšení obývacího pokoje a můžete balkon používat celoročně jako zimní zahradu. Když se k zasklení použijí skla a rámy s dobrými izolačními vlastnostmi, dojde k snížení tepelných ztrát přilehlého pokoje a tak i celého bytu. Především v zimě působí zasklený balkon jako účinná izolace. Díky zasklení dojde ke snížení úniku tepla až o 20 - 50%. Váš balkon bude také chráněn před deštěm a větrem. V místnosti se také sníží hlučnost a prašnost. Zasklení může také odradit zloděje před krádeží.

Co je dobré vědět o zasklení

Zasklít můžete balkony a také terasy bez střechy. Při zasklení se používají většinou skla o síle 6 mm. Dále je možné také použít dvojskla, nečekejte však, že dojde k dvojnásobné úspoře tepelné energie. Skla, která jsou instalovaná, se dají používat jako klasická okna. Na** zasklené balkony či lodžie** je možné použít stínící techniku, jako jsou žaluzie, rolety nebo také speciální bezpečnostní fólie. Zasklení balkonu nebo lodžie se považuje za stavbu, proto je dobré zajít se informovat na stavební úřad a ohlásit zasklení. Některé dodavatelské firmy vám tuto formalitu zajistí samy.

Dveře mezi balkonem a obytným prostorem otvírejte jen tehdy, když je v proskleném prostoru vyšší teplota, než v interiéru. V noci se doporučuje nechávat dveře zavřené. Chcete-li v létě zabránit přebytečnému přehřívání, využijte stínící techniku, hodit se vám bude především interiérové stínění. Vzhledem k tomu, že sklo musí vydržet poměrně vysoké nápory větru, je dobré, aby před zasklením posoudili odborníci technický stav a únosnost stávající konstrukce balkonu, lodžie, verandy nebo terasy.

Myslete na vlastní bezpečnost a volte takové systémy zasklení, které splňují normy a mají k tomu osvědčení. Pro zasklení není nebezpečný pouze silný vítr, ale také vysoká vlhkost. Myslete na to, že je nutné zasklený prostor často a dostatečně větrat.

Kolik vás bude stát zasklení

Nyní se zkusme podívat na to, kolik vás bude stát zasklení balkonu. Samozřejmě, že záleží na tom, jakou dodavatelskou firmu si vyberete, i podle tohoto se bude odvíjet konečná cena. Když se zaměříme na zasklení balkonu, může se cena pohybovat okolo 2 000 až 5 000 Kč/1 m2. Konečnou cenu bude dále ovlivňovat technické řešení a stav balkonového zábradlí. Když zasklíváte balkon nebo lodžii o obvyklé velikosti přijde vás to přibližně na 15 až 25 000 Kč. Když se dohodne více majitelů bytů v panelových domech, může být konečná cena snížení. Rozhodujete se pro firmu na zasklení vašeho balkonu nebo lodžie? Vybírejte trpělivě. Projděte si nabídky jednotlivých forem, poptejte se svých známých. Zajímejte se také o reference jednotlivých firem. Rozhodněte se pro tři nejlepší firmy a sjednejte si s nimi osobní schůzku, na které se můžete dozvědět další důležité věci. Při výběru přihlédněte také ke kvalitě skla. Kvalitní sklo by mělo být silné minimálně 4 až 6 milimetrů. Na internetu si můžete vyhledat ceníky jednotlivých firem. Do internetového vyhledávače stačí zadat zasklívací systémy. Zajímejte se také o příslušné certifikáty, prohlášení o shodě a stavebně technická osvědčení.

Rámové a bezrámové zasklení

Jaké řešení je lepší? Rozhodnout se pro skla s rámem nebo bez něj.** Zasklení balkonu** nebo lodžie můžeme rozdělit na rámové a bezrámové. Každý z těchto systému zasklení má své výhody, nevýhody a možnosti použití. Pamatujte, že před tím, než se rozhodnete pro zasklení, je důležité zhodnotit současný stav lodžie nebo balkonu. Když lodžie nebo balkon nevyhovuje, měla by zasklení předcházet rekonstrukce, popřípadě i zateplení. Volbu systému může dále ovlivnit také požadavek stavebního úřadu na vzhled a souznění s okolím a okolní zástavbou. Nevýhodou rámových zasklívacích systému je jejich vyšší cena v porovnání s bezrámovými systémy. U bezrámových zasklívacích systémů se může jako jediný materiál použít sklo. U rámových systému je situace odlišná, v tomto případě se dá použít např. hliník na výrobu rámu.

Rozhodnete-li se pro rámový systém, bude se s největší pravděpodobností používat sklo čiré o síle 4 až 6 milimetrů nebo izolační dvojsklo o síle 16 milimetrů. Rámy jsou nejčastěji vyráběny z hliníkových slitin. Rámy mohou být také vyrobeny ze stejných materiálů, jako jsou okna - tedy ze dřeva nebo plastu. Rámový systém může být složen až z osmi posuvných křídel, které se pohybují ve spodní a horní kolejnici. Pro odtok dešťové vody najdeme také ve spodní kolejnici otvory. Zajímá vás, jak je to s větráním tohoto systému? K odvětrání zaskleného prostoru budou sloužit průchody mezi skleněnými tabulemi a kolejnicemi. Tento systém zasklení má následující výhody: poskytuje balkonu či lodžii ochranu před nepříznivým počasím, prašností a hlukem. Tento systém je uzamykatelný a má tak význam z hlediska zabezpečení bytu. Když se rozhodnete pro rámový systém, budete moci otevřít váš balkon či lodžii do tří čtvrtin. Skleněné tabule je také možno vysadit a celý balkon může být otevřený.

Nyní se zkusme zaměřit na bezrámové systémy. Bezrámové systémy nemají žádnou konstrukci. Žádný rám tak nemůže bránit průchodu světla do místnosti. Když se rozhodnete pro posuvná skla, je možné otevřít celou plochu balkonu nebo lodžie. Když se rozhodnete pro bezrámový systém, bude se používat pouze jeden materiál a to skleněné tabule s broušenými hranami o síle 6 milimetrů.

Zasklívací systémy a větrání

Stejně jako je tomu u plastových oken s větracími systémy, tak i zasklené balkony či lodžie se musí pravidelně větrat. Když zasklený prostor dostatečně nevětráte, může dojít k tomu, že se okna zapaří, začnou se rosit a v nejhorším případě se zde objeví i plíseň. Nezapomeňte na to, že především v letním období je větrání nutnější.

Zasklívací systémy a stavební povolení

Rozhodli jste se pro zasklení vašeho balkonu či lodžie, tak v tom případě vás nemine cesta na stavení úřad. Na příslušném stavebním úřadě vám podají bližší informace o požadavcích, které je nutné splnit a jak získat povolení. V případě, že se jedná o bytový dům, je nutná dohoda vlastníku všech bytových jednotek. Zasklení balkonu musí působit jednotně a nesmí narušit vzhled fasády.

Jaké jsou výhody zasklení

Shrňme si na závěr, jaké výhody přináší zasklení balkonu nebo lodžie. Sklící systémy vám přinesou minimální tepelné ztráty, nižší hlučnost a prašnost. Dojde takto ke zvýšení komfortu bydlení, zvýší se prodejní cena bytu. Zasklený balkon může sloužit jako zimní zahrada. Získáte tímto větší užitnou plochu domácnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7108 (magazinostrava.cz#23)


Diskuze a zkušenosti

Radim sedláček | 07.11.2013 13:19
Re: Zasklívání lodžií a balkonů Mám zájem o zasklení lodžie velikost: délka: 237cm výška:150cm Mládí 17/1110 Havířov - Šumbark 736 01 Prosím o cenovou nabídku! pozn. lodžie rámová se zámkem. tel: 731 597 549 p. Sedláček Děkuji!

mark | 22.11.2013 08:47
Re: Zasklívání lodžií a balkonů zaskleni lodžie velikost 260x160.prosim o cenovou nabidku na e- mail 18mark69@seznam.cz

Luděk Březina | 15.04.2017 11:11
Re: Zasklívání lodžií a balkonů zasklení lodžie velikost 233-150,prosím o cenovou nabídku.tel.604670700 Děkuji Březina

Luděk Březina | 15.04.2017 11:22
Mám zájem o zasklení lodžie bezrámovým systémem v Ostravě-Dubině. 233×150 cm. Tel.604670700


Přidat komentář