Broušení a lakování parket - Ostrava a okolí

Kvalita a bezchybná pokládka parketových podlah zajistí jejich dlouhou životnost. A když se jejich vzhled začne měnit, pak je možné ho obnovit renovací. Toto je ale většinou nutné až po nějakých dvaceti až třiceti letech.

Parkety patří mezi velmi oblíbené podlahové krytiny. Každý, kdo si je pořizuje tak činí s tím, že jde o podlahovou krytinu na celý život, či spíše pro více generací. Kvalita materiálu i pokládky totiž řadí parketové podlahy k nejkvalitnějším podlahovým krytinám vůbec. Pokud je o ně dobře pečováno, pak parkety vydrží bez nutnosti renovace dvě až tři desítky let.

Jaké parketové podlahy je možné renovovat?

Ve své podstatě je možné renovovat všechny typy parketových podlah. Ty z tvrdého dřeva, ty z měkkého i ty, které dýchají zašlými časy a historií. Problémem není ani renovace podlah starších sto až sto padesáti let. Dokladem jsou toho parkety na zámcích, které jsou nejen výjimečné, opravdu krásné, ale i velmi vzácné. Často jde o mistrovské kousky. Ty můžete najít i tam, kde byste je rozhodně nečekali. Například pokud si zakoupíte byt v historické části města a rozhodnete se ho zrekonstruovat. Na podlahách vás možná překvapí staré letité parkety, které na první pohled nebudou stát vůbec za nic, a vy se jich budete chtít zbavit. To však rozhodně nedělejte. Navíc spěch je špatný rádce. Mnohem lépe uděláte, pokud se obrátíte na podlahářskou firmu, které provede kontrolu parket a navrhne možnosti rekonstrukce. Po rekonstrukci pak může vykouknout podlaha, která bude vysoce kvalitní a krásná. Klidně může jít například o kazetové zámecké parkety, které jsou nádherné a nacházejí své místo nejen v historických interiérech, ale i v těch moderních.

Jak probíhá renovace parket?

Renovace parket může probíhat pouhým vybroušením, anebo může být nutné parkety kompletně rozebrat a znovu položit. Ve druhém případě je třeba pečlivé zvážení, zda je to po finanční stránce výhodné. Pokud jde o parkety, které jsou zdravé, ale pouze vypouklé, pak se i tento typ renovace vyplatí. Vyplatí se i v případě, že jde o kazetové zámecké parkety. U parket, které mají pouze zašlý a lehce poškozený povrch, je vhodná renovace broušením. Ta dokáže proměnit zašlé parkety v parketovou podlahu zářící novotou. A s moderními přístroji to jde rychle a čistě.

Jak se brousí parkety?

Parketové podlahy se brousí pomocí moderních brusek, které mají odsávání prachu. To zajistí čistotu, a ochrání místnost i další prostory v okolí od prachu a znečištění. Usnadní to také úklid a urychlí postup celé renovace. Podlaha se brousí postupně. Začíná se silným hrubým broušením a postupně se přechází až k nejjemnějšímu broušení. Tak se dosáhne dokonale čisté a hladké podlahy. U broušení je nutná důkladnost, přehlednost i znalosti, jak brousit celou plochu, jak si poradit se špínou a jak s různými poškozeními parket.

Broušení parket Ostrava

Začíná se silným broušením, které má za úkol odstranění nejsilnější nečistoty a špíny, která je často zašlá až přímo v samotném dřevě. Zároveň se odstraní starý lak, povrch parketové podlahy se srovná a ukáží se všechna poškození, která je nutné opravit. Nyní se přistoupí k opravám všech rýh, škrábanců nebo důlků. Po opravě a vyschnutí může broušení parketové podlahy pokračovat. Druhé broušení, jinak také střední, se zaměřuje na mechanické stopy, a opravený povrch. Úkolem je všechny tyto vzhledové chyby odstranit. Jemné broušení přichází na řadu jako poslední a vyhlazuje povrch pro konečnou povrchovou úpravu.

Broušení parket stroji Ostrava

Pro velké plochy se používají již zmíněné velké brusky. Pro okolí zdí a nedostupná místa se použijí malé brusky. Před broušením je nutné odstranění lišt, které strojům zavazí a neumožňují vytvořit dokonalou rovinu.

Opravy povrchu a tmelení parket Ostrava

Opravy se provádějí pomocí brusného prachu a pryskyřice, což smícháním vytvoří velmi kvalitní tmel. Jeho výhodou je, že vytmelená část podlahy bude mít stejný odstín, a po vybroušení nebude tmel vůbec vidět. Brusný prach se používá z druhého broušení. Prach z prvního broušení se vždy vyhodí. Tmelí se nejen povrchová poškození, ale i velké spáry, které by u parket neměly být. Ty vznikají vyšším seschnutím dílců. Pokud je poškození či spára hlubší, pak je tmelení nutné opakovat. Po vyschnutí se tmel přebrousí jemným výbrusem a tím je srovnán a zmizí.

Příprava na konečnou povrchovou úpravu parket

Jakmile je dokončeno broušení, je nutné celý povrch velmi pečlivě vysát. Na parketách nesmí zůstat žádný prach. To by poškodilo konečnou povrchovou úpravu. Po vysáté podlaze je možné chodit jen v návlecích, které ji uchrání před špínou a zanesením nepořádku.

Konečná úprava parketové podlahy

Povrch parket se může napouštět mořidlem, ošetřit olejem nebo voskem, anebo se může lakovat. Moření je ideální pro případy, kdy chcete parkety barevně sjednotit. Odstínů je celá řada a tak si vybere opravdu každý. Moření prodlouží celou renovaci parket o samotné nanášení mořidla a pak o vysychání. Konečnou úpravu je možné provést jen na zcela vyschlé parkety. Pokud použijete** olej či vosk**, bude parketová podlaha méně odolná, i když vzhledově jistě krásná. Tato ošetření se hodí zejména pro interiéry, které nejsou příliš využívány. Pro všechny, které potřebují odolnou povrchovou úpravu je nejvhodnější způsob ošetření kvalitním lakem.

Lakování parket Ostrava

Provádí se jen velmi kvalitními, odolnými laky, které jsou zdravotně nezávadné. Jde zejména o ekologické laky, které nezapáchají, neobsahují škodlivé složky, jsou odolné UV záření, nehořlavé a jsou určeny pro přímý styk s lidmi i se zvířaty, také nemění svou barvu. Jsou tedy stálé. Výběr laku také ovlivňuje četnost nanášení jednotlivých vrstev. Je možné volit lak se základním nátěrem, nebo bez něho. V prvním případě se provádí jeden základní nátěr a až 3 povrchové nátěry. Ve druhém případě se nanáší přímo povrchový lak, ale minimálně ve 4 vrstvách. Lak se nanáší od místa, odkud přichází světlo. Důvodem je, že podlahář tak vidí každou nerovnost i chybu a má možnost ji opravit. Nanášení laku se provádí válečkem v pásech a první vrstva se vždy přebrousí jemným broušením a před dalším nátěrem se důkladně vysaje. To zajistí ideální rovnost a hladkost podlahy. Samotný lak vysychá po každém nátěru asi 3 hodiny. Vytvrzený je asi po týdnu.

Dokončení renovace parket

Než se podlahář pustí do lakování, tak musí připevnit všechny odstraněné lišty. Později by to již bylo problematické. Po dokončení všech prací provede kontrolu kvality laku a majiteli doporučí, jak se o rekonstruovanou parketovou podlahu starat a jak ji udržovat. Pokud bude údržba odpovídající, pak další renovace bude nutná až za dalších 20 let. A ještě poslední upozornění. Zařízení interiéru je možné instalovat až po vytvrzení laku. Tedy asi za týden po dokončení všech nátěrů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7180 (magazinostrava.cz#137)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 03.05.2014 08:23
Re: Broušení a lakování parket - Ostrava a okolí Hezký den, mám v bytě dubové parkety. Jejich stav není ideální. Je třeba je vybrousit a doplnit tmelem. Nechci to v celém pokoji, protože je tam stěna, kterou bych nerada odstavovala. Rozměr pokoje je cca 6,50 x 4,40. Mohla bych poprosit o předběžnou kalkulaci? Prosím o odpověď na mail:vlastadanielova@email.cz

Anonym | 03.05.2014 08:23
Re: Broušení a lakování parket - Ostrava a okolí Hezký den, mám v bytě dubové parkety. Jejich stav není ideální. Je třeba je vybrousit a doplnit tmelem. Nechci to v celém pokoji, protože je tam stěna, kterou bych nerada odstavovala. Rozměr pokoje je cca 6,50 x 4,40. Mohla bych poprosit o předběžnou kalkulaci? Prosím o odpověď na mail:vlastadanielova@email.cz


Přidat komentář