Sádrokartonové práce - Ostrava-Hrabůvka

Budete rekonstruovat byt nebo rodinný dům? Plánujete půdní vestavbu? Hledáte stavební materiál, který má nízkou hmotnost, příznivou cenu a rychle se s ním pracuje? Pak se zaměřte na sádrokarton.

Sádrokarton je oblíbený materiál, jež se hodí pro veškeré typy interiérových rekonstrukcí či přestaveb. Mezi jeho hlavní výhody patří příjemná cena, nízká hmotnost a rychlost práce. Velmi často se používá pro půdní vestavby či výstavbu bytových jader, příček a stropních podhledů.

Montáž sádrokartonu je rychlá a snadná

Sádrokarton se často využívá při rekonstrukcích rodinných domů nebo bytů, ale i v dřevěných novostavbách. Hlavními důvody jsou nízká hmotnost tohoto stavebního materiálu a ceněná je také rychlost výstavby a snadnost instalace. Velmi příznivá je rovněž cena sádrokartonu.

Sádrokarton má nízkou hmotnost a tak stavbu nepřetíží

Při jakékoliv rekonstrukci je potřeba dbát na to, aby nové příčky, stropní podhledy nebo jiné stavební prvky nadměrně nezatížily konstrukci stavby. Pokud plánujete stavbu nových příček, nové bytové jádro v panelovém domě nebo půdní vestavbu, je pro Vás sádrokarton ideálním materiálem. Díky své nízké hmotnosti dům nijak výrazně nezatíží a nehrozí tak narušení konstrukce či dokonce statiky domu.

Suchá výstavba sádrokartonu umožňuje pracovat bez prodlev

Ve spojení se sádrokartonem můžete slyšet termín „suchá výstavba“. Způsob instalace sádrokartonových konstrukcí se označuje jako suchá výstavba proto, že se nepoužívají vlhké spojovací materiály jako malta apod. Při stavbě sádrokartonových konstrukcí se nejprve instalují lehké kovové profily, na něž se následně upevní tenké a lehké sádrokartonové desky. Aby měla tato konstrukce tepelné i zvukové izolační hodnoty srovnatelné se zděnou příčkou, je vyplněna izolačním materiálem, nejčastěji minerální vlnou.

Suchá výstavba umožňuje pracovat rychle a bez prodlev, neboť není potřeba míchat a připravovat spojovací materiály a po dokončení instalace sádrokartonové příčky se nemusí čekat na jejich vyschnutí a vytvrdnutí – je tak možné okamžitě přejít k dalším pracím, jako je zbroušení sádrokartonu a jeho následné omítnutí.

Má sádrokarton dostatečnou pevnost a nosnost?

Sádrokartonové desky jsou velmi lehké a na šířku mají jen několik milimetrů. Proto často vyvstává otázka, zda jsou dostatečně pevné a zda je na sádrokartonovou příčku možné pověsit například poličky nebo obrázky. Odpověď je v obou případech samozřejmě ano. Pevnosti sádrokartonové desky je dosaženo jak důmyslným vrstvením materiálů, tak upevněním desek na lehkých kovových profilech, které sádrokartonové konstrukci zároveň zajišťují dostatečnou nosnost, díky níž lze na takové příčce zavěsit nejen obrázky, ale třeba i horní skříňky kuchyňské linky.

Kde vyžijeme sádrokarton?

Využití sádrokartonu je velice variabilní. Dají se z něj vytvářet různorodé typy konstrukcí. V zásadě by se dalo říci, že ze sádrokartonu můžete postavit cokoliv co potřebujete a jeho využití je tak omezeno pouze fantazií.

Stropní podhledy

Máte doma příliš vysoký strop? Příliš vysoký strop sice v zásadě není na závadu, ovšem na druhou stranu čím vyšší strop, tím déle se místnost vytápí. Navíc teplo stoupá vzhůru, takže většina tepla se bude držet vysoko nad Vaší hlavou, zatímco dole budete mít chladno. Díky sádrokartonovým podhledům lze strop snížit na vhodnější výšku, takže místnost vytopíte podstatně snáze a rychleji.

Nově vzniklý meziprostor lze využít pro šikovné a nenápadné ukrytí podstropních úložních prostor. Toho se obzvláště často využívá v menších bytech, kde bývá úložných prostor nedostatek. Stejné řešení lze bez obav využít i v paneláku, kde stropy zase tak vysoké nebývají, neboť obvykle se podstropní úložné prostory umístí do předsíně, takže nebude vadit ani související snížení stropu – většina příchozích nic nepozná a vůbec je nenapadne, že nad jejich hlavami se nacházejí úložné prostory.

Sádrokartonové stropní podhledy se často využívají také v případech, kdy je strop nevzhledný či křivý – podhledy zakryjí nerovnosti nebo nepěkná místa – strop díky nim bude krásný a dokonale rovný.

Mezi stropem a stropními podhledy může být schováno také vedení sítí nebo vzduchotechnika, ovšem pro tyto účely je vhodnější zvolit takový typ stropních podhledů, které umožní snadný a rychlý přístup k sítím, vhodnější jsou tedy například minerální kazety.

Půdní vestavba se sádrokartonem

Kdo chce realizovat půdní vestavbu, měl by si dát velmi dobrý pozor na to, aby nepřetížil konstrukci střechy a domu. Při navrhování většiny domů s prázdnou půdou se nepočítalo s tím, že půda se někdy v budoucnu stane obytným prostorem a že se tím pádem výrazně zvýší zatížení jak konstrukce střechy, tak celého domu. Při půdní vestavbě hmotnost nového podkroví nezvýší jen nový nábytek, ale také nové zateplení střechy a obklady šikmin a případně nové příčky, které jedno velké podkroví rozdělí na jednotlivé sekce (místnosti). A právě proto je díky nízké hmotnosti sádrokarton ideálním materiálem pro půdní vestavby. Lze s ním obložit konstrukci střechy, následně jej pokrýt omítkou a natřít barvou dle libosti, takže střecha působí dojmem zdi. A stejně tak je možné obložit jej dřevem nebo polepit tapetami – to už bude záležet jen na Vašem vkusu. Pokud nechcete celé podkroví koncipovat jako jeden velký nedělný prostor, využijete sádrokarton v podkroví i na nové příčky, které díky své lehkosti konstrukci domu nijak nezatíží.

Bytová jádra a příčky

Typickým využitím sádrokartonu je stavba příček. Díky sádrokartonu vytvoříte příčky i tam, kde těžké stavební materiály použít nemůžete. Jedná se například o již zmiňované podkroví, anebo nové příčky v bytech či při výstavbě bytového jádra.

Pokud bydlíte v panelovém domě, možná ještě máte staré umakartové bytové jádro. Pokud uvažujete o jeho vyzdění, je potřeba si nejprve zjistit, zda to nosnost domu umožňuje. Tam, kde není pro bytové jádro možné použít zděné příčky, je sádrokarton ideální volbou. Důležité je pořídit si pro stavbu bytového jádra sádrokarton se speciální impregnací proti vodě, který poznáte podle zeleného zabarvení. Běžný sádrokarton totiž není voděodolný.

Další využití sádrokartonu – oblouky, atypické stropy, police, niky, šatny

Sádrokarton má mnoho způsobů využití a tak ho lze kromě výše uvedených příček, obkladů šikmin či stropních podhledů využít například pro stavbu atypicky tvarovaných stropů, oblouků, vytváření různých výstupků či výklenků, ale třeba i polic, módních nik anebo dokonce na výstavbu šatny. A pokud máte rádi štukové ozdoby, i ty je možné na sádrokartonu vytvořit.

Kromě toho lze zakoupit také speciální druhy sádrokartonu, jež se hodí například jako podkladová vrstva pod podlahovou krytinu nebo protipožární izolace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7186 (magazinostrava.cz#185)