10 nejslavnějších koktejlů

Koktejlů je mnoho a stále jich také přibývá. Každý barman má touhu vynalézt nový, nefalšovaný drink, jež by jej proslavil, stejně jako slavné nápoje před mnoha lety, které se pijí s oblibou dodnes.

Existuje mnoho druhů pití, které s jistou samozřejmostí nesmí chybět na každém správném večírku a oslavě. Dobrý barman umí namíchat kvalitní koktejl a většina z těch profi – barmanů se snaží přijít na vlastní koktejl, jež se proslaví podobně, jak v minulosti doteď jiné. A mezi těmi slavnými je deset těch nej, které jsou tradičně na nápojovém lístku všech správných barů. Milují je lidé po celém světě a stejně tak většina z nás již zjistila, jak chutnají.

Cuba Libre

Kuba je známou koktejlovou velmocí. Většina z dnes oblíbených koktejlů má původ právě zde, v zemi slunce a dobrého pití. A jedním z typických představitelů je právě Cuba Libre, v překladu svobodná Kuba. Název si však nevymysleli domorodí obyvatelé, jak by se dalo předpokládat, ale právě američtí vojáci na Kubě, jež nápojem připíjeli na svobodu. Našinci by nápoj Kuba Libre popsali jako rum s kolou, ale to je pro tak lahodný drink velice příkré označení. Pro Cuba Libre se používá zásadně bílý rum, který s naším tradičním tuzemákem nemá nic společného a dále se do drinku, mimo koly přidávají limetky, jež nápoj osvěží, podobně jako led. Nápoj je skvěle osvěžující a tak v něm nalezne zalíbení řada lidí.

Mojito

Ležení na lehátku pod slunečníkem se obvykle nese s mojitem v ruce. Nápoj, který je skvěle osvěžující, patří k letním horkým dnům podobně jako opalovací krém. Mojito je nápoj, který navíc měl rád i Ernest Hemingway, a občas je zmiňoval ve svých románech. Další zajímavostí mojita je to, že ač jde o kubánský nápoj, vznikl v Anglii, na Kubě však dodali jednu z hlavních surovin a to karibský bílý rum. Mimo něj ještě do mojita patří limetky, čerstvá máta, výhradně třtinový cukr, soda a mnoho ledu. V tomto složení je mojito úžasným nápojem na dlouhé letní dny.

Piňa colada

Slaďoučký a hladně příjemně voňavý nápoj, který si oblíbily hlavně ženy, vznikl v Puerto Ricu téměř před sto lety. Nápoj je vhodný jak na letní, horké dny, tak na chladnější, kdy obsažený alkohol příjemné ovlaží. Do Piňa Colady se k bílému, karibskému rumu přidává kokosové mléko a ananasový džus. Pokud je horko, tak kostky ledu a vše řádně promíchat, a následně si vychutnat nebesky lahodný nápoj.

Cosmopolitan

Sex ve městě by Sexem ve městě bez Cosmopolitnu ani nebyl. Mihne se tak na každé párty. Takže hlavně tento seriál proslavil po celém světě koktejl, jež mají v oblibě zejména zralejší, sebevědomé ženy, které jsou cílevědomé a vědí, co chtějí. Chuť pomeranče a kyselého citronu se snoubí s hlavní chutí – brusinek a samozřejmě i vodky. Snad všechny bary Cosmopolitan dnes nabízí a ženy už jen ze zvědavosti jej chtějí ochutnat. Obecně platí, že Cosmopolitan je jediným alkoholickým koktejlem, který se připravuje bez ledu.

Manhattan

Základ Manhattanu je whisky, smíchaná s vermutem a dalšími ingrediencemi, jež dává koktejlu hořkou chuť. Nikoho nepřekvapí, že koktejl je pojmenován po newyorské části, Manhattanu, kde se také pil a s velkou oblibou i nadále pije. Někdy je možné setkat se s verzí, kde je základem bourbon, což může pro některé značit, že jde o nepravý recept, ale není to až tak pravda. S bourbonem se** Manhattan** začal míchat a pít v době prohibice v USA, kdy pravá žitná whisky nebyla dostupná.

Tequila Sunrise

Velice zajímavým příběhem je to, jak vznikl nápoj Tequila Sunrise. Někdy v padesátých letech dvacátého století přišel nad ránem, za východu Slunce do baru jeho majitel a viděl, co vidět nechtěl – barmana, jak se sklenkou v ruce popíjí. Tím hrozil barmanovi vyhazov, on však zareagoval velice sporadicky a pohotově majiteli oznámil, že nepopíjí jen tak z ničeho nic, ale hledá vhodný koktejl, který by proslavil jeho bar široko, daleko. A prý ho napadlo právě spojení tequily a východu slunce. Tím si na sebe upletl bič a nápoj musel vytvořil. Zdařilo se však na jedničku a dodnes je Tequila Sunrise velice oblíbená pro svoji osvěžující chuť a to jak u mužů, tak u žen.

Margarita

Jeden ze slavných koktejlů, jehož tvůrkyní je právě žena. Margarita není nějak zvláštní, ale do podvědomí široké veřejnosti se dostala díky tomu, že právě tvůrkyně, Margarita Sames, se pohybovala běžně ve společnosti tak zvučných jmen, jako byla například Elizabeth Taylor aj. a ti si Margaritu oblíbili, čímž udělali drinku tu nejlepší reklamu. I běžní lidé chtěli pít to, co jejich slavné a oblíbené tváře. Přitom příprava koktejlu není tak složitá – mimo tequily do koktejlu patří pomerančový likér, trocha soli a limetková šťáva. Margarita pojmenovala koktejl po sobě a do dnes je jedním z nejoblíbenějších koktejlů právě v USA.

Daiquiri

Daiquiri je slavným koktejlem, jež dostal svoji roli i ve filmu „Mít a nemít“ a v oblibě ho měl i spisovatel Ernest Hemingway (i mojito). Název dostal podle pláže v Santiagu, kde byl také poprvé namíchán. Karibský rum smíchaný s limetkovou šťávou a cukrovým sirupem je základ, do kterého se dále přidávají další přísady a tak vzniká třeba jahodové Daiquiri aj. Koktejl je často velice hustý, díky ledu a je tak oblíbeným při horkých dnech.

Sex on the beach

Kdo rád sladší nápoje, jistě nalezne zalíbení v koktejlu, jež dostal tak peprný a provokativní název, jakým je Sex on the beach. Kdo by si nechtěl, už jen ze zvědavosti a zábavy objednat „sex“. Oblíbený je zejména u žen a to těch mladších ročníků, neboť neobsahuje velké množství alkoholu a navíc je sladký. Sex on the beach je Cosmopolitan pro „dívky“. Brusinkový a pomerančový džus spolu s broskvovým likérem, vodkou a kostkami ledu je skvělou alternativou pro letní večer a odbourání zábran, ale zase ne tolik, aby omezilo jakoukoli jinou činnost.

Krvavá Mary

Základní ingrediencí pro výrobu** krvavé Mary** je rajčatový džus a vodky. Dále do nápoje patří citronová šťáva, pepř, sůl, Worcesterová omáčka, Tabasco a led. Poněkud** peprný nápoj**, stejně jako historická postava, podle které je pojmenován. Název sice pochází od podobnosti barev, neboť krvavá červená je nezaměnitelná, ale anglická královna Mary, dcera Jindřicha VIII., Tudorovna, nechala za dob své vlády vyvraždit protestanty a od té doby se jí tak přezdívá.

 

Koktejlů a míchaných nápojů je celá řada. Neustále vznikají nové a další, ale výše jmenované pijí lidé již několik desítek let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7193 (magazinostrava.cz#206)


Diskuze a zkušenosti

levitra | 20.09.2014 10:14
Re: 10 nejslavnějších koktejlů Thank you very much for that wonderful article


Přidat komentář