Makrobiotická restaurace

Zajímáte se o to, co jíte? Cítíte se po jídle občas těžce a hledáte kvůli tomu alternativu stravování, která by vám přinesla lepší pocit a snadnější trávení? Jednou z možností je makrobiotika.

Asi každému se občas stane, že se po jídle necítí dobře. Důvodem může být přejídání, ale také nevhodná skladba potravy. Pokud hledáte řešení svých problémů s jídlem, nebo jen chcete poznat něco nového, co takhle vyzkoušet** makrobiotiku**?

V čem spočívají zásady makrobiotiky?

Zjednodušeně by se dalo říci, že makrobiotika se snaží výživu člověka přizpůsobit přirozeným biorytmům a také prostředí, ve kterém žijeme. Navíc makrobiotická strava zcela vynechává některé potraviny, nebo alespoň omezuje jejich zastoupení ve stravě. Další zásada, kterou makrobiotika vyznává, je snaha udržet své tělo i mysl v rovnováze pomocí vyvažování energií jin a jang.

Makrobiotika a biorytmy

Když přijdete do potravin do oddělení ovoce a zeleniny, máte celoročně na výběr spoustu zeleniny a ovoce. Ovoce a zelenina se totiž pěstuje po celé planetě, a tak i když u nás zrovna není sezóna, ve které se plody sklízí, není žádný problém dovést je třeba z jižní Evropy, ze severní Afriky, nebo klidně i z Jižní Ameriky aj. Makrobiotika se však při výběru rostlinné potravy řídí zásadou jíst jen takové rostliny a jejich plody, které rostou pouze na tom území, kde žijeme, a jíst je pouze v sezóně, kdy u nás přirozeně dozrávají. Makrobiotici proto zcela vynechávají tropické či subtropické plody. Navíc makrobiotika vynechává i takové plody, které se v obchodech prodávají mimo jejich přirozenou sezónu (například jahody velmi brzy na jaře, kdy u nás ještě zcela jistě nerostou). Neznamená to však, že makrobiotici jedí zeleninu či ovoce jen v létě či na začátku podzimu. Makrobiotika totiž využívá možnosti konzervace ovoce či zeleniny a tak si v sezóně makrobiotici rostlinné plody zavařují či suší, aby je mohli jíst i v jiných ročních obdobích. Díky tomu je dodržena zásada jíst jen takové plody, které vyrostly u nás a zároveň není potřeba po celou zimu a jaro vydržet bez zeleniny či ovoce.

Makrobiotika a nevhodné potraviny

Kromě toho, že se makrobiotici snaží přizpůsobit přirozeným rytmům přírody a konzumují proto v čerstvém stavu pouze naše sezónní plody, mají i seznam potravin, které ve stravě vynechávají úplně nebo se snaží jejich konzumaci výrazně snížit. Důvodem je to, že některé potraviny makrobiotika považuje za naprosto nevhodné pro výživu člověka. Makrobiotici proto zcela vynechávají např. vepřové maso, sádlo, uzeniny, alkohol, sůl, cukr, mléko, kávu či černý čaj, a jiné potraviny zase výrazně omezují, např. drůbeží či rybí maso nebo vejce. Oproti tomu se makrobiotika zaměřuje na zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka.

Makrobiotika a systém jin a jang

Kromě výše uvedených zásad je důležitou součástí makrobiotiky také systém jin a jang, který je převzat z tradiční čínské medicíny. Podle zásad makrobiotiky je každá potravina (stejně jako i všechno ostatní okolo nás) více jinová nebo více jangová, popřípadě jsou v ní obě energie zastoupeny téměř shodně. Pomocí výběru potravin a jejich skladby se tak makrobiotici snaží ve svém těle obě energie vyvážit a udržovat tak své tělo i mysl v ideální rovnováze.

Chcete-li ochutnat a blíže poznat** makrobiotickou kuchyni**, avšak nemáte s přípravou makrobiotické stravy žádné zkušenosti, zkuste navštívit makrobiotickou restauraci a uvidíte, zda vás makrobiotika osloví či nikoliv. V makrobiotické restauraci si můžete dát jak zcela vegetariánské menu, tak klidně i drůbeží či rybí maso.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7192 (magazinostrava.cz#114)


Přidat komentář