Čištění koberců Ostrava

Jsou koberce Vaší oblíbenou podlahovou krytinou? Koberce mají jako všechny ostatní podlahy své pro a proti – nestudí, jsou měkké a příjemné na dotek a nabízejí širokou škálu designů, ale na druhou stranu vyžadují náročnější údržbu.

Pokud máte zkušenosti s více typy podlah a jejich údržbou, pak už asi víte, že nejméně náročné na údržbu budou nejspíše dlaždice anebo lino. Ty stačí jen zamést anebo přetřít a hned jsou zase jako nové. To s koberci to takhle jednoduché bohužel nikdy nebude. Pravidelné zametání a vysávání je naprosto nezbytné a v případě, že se koberec něčím zašpiní, máte zaděláno na problém. Jak udržovat a čistit koberce a jak se postarat o to, aby co nejdéle vydržely krásné? Čtěte dále.

Jak udržovat koberce čisté?

Hned na začátku si musíme říci, že prevence je lepší než následná starost s čištěním. A proto je dobrou cestou učinit opatření, která zamezí nebo zmírní zašpinění koberců.

Rohožka zachytí část špíny a vlhkosti z obuvi

Hodně záleží na tom, zda své hosty žádáte, aby se při vstupu do bytu nebo domu zouvali. Pokud si u Vás hosté obuv sundají, je to tak nejlepší, protože do obytného prostoru nezanesou špínu zvenčí a o koberce se tím pádem nemusíte tolik obávat. Boty je vhodné doma sundávat i v případě, že je venku zrovna čisto a sucho, protože i tak na nich ulpí množství prachu.

Co ale v případě, že své hosty o sundávání bot nežádáte? Pokud máte často takové návštěvy, musíte počítat s tím, že koberce se zašpiní mnohem dříve. V takovém případě může alespoň částečně pomoci** rohožka**, na níž se část špíny a vlhkosti z obuvi zachytí. A jestli umístíte jednu rohožku před vchod do domu a další za vchodové dveře anebo před vchod do bytu, efekt očištění obuvi se tím ještě zlepší.

Nezapomeňme však rohožku pravidelně venku odprašovat a prát v pračce, protože kdyby jste ji nečistili, brzy by se sama stala zdrojem špíny.

Pravidelné vysávání udrží koberce bez prachu

Dalším způsobem, jak udržovat koberec v dobré formě a čistý, je dobře známé** vysávání.** Ale jak často koberce vysávat? Profesionálové tvrdí, že pokud si nechcete do koberce prach zašlapávat, musíte vysávat třikrát týdně.

I přes veškerou snahu a pravidelné vysávání se koberec stejně po čase zanese prachem, nemluvě o skvrnách způsobených například vylitím nápoje nebo upadnutím pokrmu na koberec. Čím starší koberec je, tím více jsou na něm nečistoty různého původu patrné. Nejvíce je to vidět, pokud odsunete nějaký větší kus nábytku, který nestojí na nožkách. Pak na první pohled uvidíte, že pod nábytkem má koberec úplně jinou barvu – je světlejší a mnohem čistší.

Jenže co s tím dělat? Jak se zbavit této často do koberce po celá léta doslova zašlapávané špíny? Nejjednodušším způsobem by asi bylo koberce vyhodit a nakoupit nové, což také není od věci, protože tím zase po čase změníte design svého domova a pořídíte si něco nového. Pakliže se jedná o koberce, kterých se zbavovat nechcete, nejúčinnějším způsobem je zvolit profesionální čištění koberců.

Jak vyčistit koberec?

S kobercem je to podobné jako s oblečením – aby dobře sloužil, dlouho vydržel, aby se líbil a nedělal ostudu, ale naopak náležitě reprezentoval, je ho potřeba občas vyprat. Jenže ouvej – koberec se do pračky nevleze (s výjimkou menších koberečků).

Koberec proto samozřejmě nebudete prát v pračce a ani tak často jako oblečení. Většinou vystačí pořádné vyčištění jednou za několik let (s výjimkou těch koberců, které jsou umístěny v prostorách, kde se chodí v botách – tam je potřeba mnohem častějšího čištění).

Ono se snadno řekne vyčistit koberec, ale jak na to? Jak dostat z koberce všechnu špínu, která se v něm hromadila často i po celá léta? Pakliže se nejedná o malý ozdobný kobereček, který se dá opravdu vyprat v pračce, pak budete muset zvolit jinou cestu. A co takhle dát koberec do vany? Jestli chcete vyčistit menší koberec velikosti „peršanu“, pak by to možná šlo, koberec této velikosti by se do vany jistě vešel. Jenže i tak to stále neřeší velké koberce, které má doma většina z nás a které zpravidla zabírají celou místnost.

Navíc i kdybyste doma měli jen menší koberce, stále před Vámi bude stát otázka, jaký prací nebo mycí prostředek použít a jak z koberce dostat všechnu špínu, aniž by došlo k jeho poškození? Použít hrubou sílu, například kartáč a silný tlak? Ale nepoškodí se tím koberec?

Na všechny tyto strasti můžete zapomenout, pokud si na čištění koberců povoláte profesionály.

Jak se přichystat na čištění koberců?

Firmy specializující se na čištění koberců vlastní čistící techniku, která je finančně dosti drahá, a proto by její koupě pro běžného člověka byla značně neekonomická a v podstatě zbytečná, vzhledem k využívání jen jednou za pár let. Je proto mnohem výhodnější objednat si profesionální firmu, která veškerou techniku doveze až k Vám domů, anebo na jiné smluvené místo, kde je potřeba vyčistit koberce, třeba do firmy apod.

Techniku si za poplatek můžete buďto jen vypůjčit a celou práci odvést sami, anebo Vám koberce vyčistí pracovníci firmy. Druhá možnost je mnohem lepší, protože profesionálové již mají zkušenosti, takže vědí, jak postupovat, aby čištění bylo skutečně účinné.

Pokud chcete čistit koberce, které jsou položeny přes celou místnost, záleží jen na Vás, zda vynesete pryč jen lehčí věci a těžké skříně necháte na místě, anebo odstěhujete úplně všechno. Někdy stačí zvolit první variantu, a to odnést jen křesla, židle a stoly a skříně ponechat na místě. Za prvé kvůli náročnosti stěhování skříní a za druhé koberec pod nimi bývá většinou stejně čistý, jako nový, pokud skříně stojí na svém místě stejně dlouho jako koberec.

Pokud je však koberec hodně špinavý, je lepší vynosit z místnosti úplně všechno, protože těsně při skříních, kam by hlavice čistícího stroje nemohla plně zajet, by zůstal o něco tmavší, nevyčištěný proužek.

Jak probíhá profesionální čištění koberců?

Po nezbytném odnošení nábytku z místnosti zůstávají koberce na své místě. Čištění koberců profesionálními stroji pak probíhá následovně. Nejdříve se za pomoci vysavače se speciálním kartáčem a klepací hlavicí z koberce vysaje prach. Poté následuje kartáčování koberce – v této fázi se z něj odstraňují chlupy a vlasy. Pak přichází na řadu mokrý čistící proces, při kterém se za pomocí tlaku a podtlaku z koberce odstraňují hluboko zanesené nečistoty a prach.

Nemusíte se ale obávat zamokření podlahy pod kobercem – vody je jen tolik, aby se dostatečně zvlhčil koberec, ale podlaha pod ním zůstala zcela suchá. Během této procedury se použije speciální kobercový „šampón“, který spolu s působením čistícího stroje odstraní i po léta do koberce zašlapávanou špínu a další skvrny od jídla nebo nápojů aj., kterých jste se ručním čištěním nedokázali zbavit ani za nic. Koberec se zároveň zbavuje pachů a naopak získá svěží příjemnou vůni čistoty, stejně jako čerstvě vyprané prádlo.

Podle velikosti koberce, aktuální teploty v místnosti, proslunění místnosti a možnostech větrání anebo vytvoření průvanu koberec zcela vyschne za hodinu až několik hodin po ukončení procesu čištění, takže nábytek můžete za příznivých podmínek do místnosti nastěhovat ještě téže den, anebo v den následující.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7233 (magazinostrava.cz#216)


Přidat komentář