Montáž stínící techniky - Ostrava - Dubina

V létě se často stává, že nás nejen venku ale i doma obtěžuje silné slunce, které způsobuje přehřívání interiéru. Vhodná stínící technika dokáže před silným sluncem ochránit nejen dům či byt ale také terasu nebo zimní zahradu.

Vhodná stínící technika v Ostravě

Sluníčko má jistě každý rád. Podle psychologů je sluneční svit zodpovědný za stav naší mysli – pokud je ho málo, což se nejčastěji stává na podzim nebo v zimě, člověk snáze propadá špatné náladě až depresi. Jenže všeho moc škodí a tak i slunce nás může někdy začít obtěžovat. Doma způsobují intenzivní sluneční paprsky blednutí dřeva nebo nábytku, fotografií či obrazů apod. To však není jediný problém – pokud je slunce příliš silné, dům se začne přehřívat. Dny i noci v přehřátém domě jsou pak hodně nepříjemné – přes den je člověk ze slunce unavený a zpocený a v noci se kvůli vedru ani pořádně nevyspí.

Pokud chcete svůj dům před sluncem a letním přehříváním chránit, zvolte vhodnou stínící techniku. Jaké řešení a jaká stínící technika je nejvhodnější pro vaše potřeby, o tom je ideální poradit se s profesionálem.

Venkovní a vnitřní žaluzie, markýzy

Jste-li z Ostravy nebo okolí, pak pro vás máme tip na pana Jiřího Kavulyče, který se zabývá stínící technikou a provádí její montáž. Pan Kavulyč nabízí montáž různých druhů venkovních i vnitřních žaluzií a také různých typů markýz. Pokud máte o montáž stínící techniky zájem, neváhejte se s panem Kavulyčem spojit prostřednictvím níže uvedených kontaktů:

Jiří Kavulyč, e-mail: kavulyc@seznam.cz, telefonní číslo: 603 371 749, adresa: Jaromíra Matuška 54, 70030 Ostrava – Dubina.

Žaluzie vnitřní

Vnitřní žaluzie se dělí na horizontální, což jsou klasické dobře známé žaluzie, které má v oknech většina z nás a na žaluzie vertikální, které známe z bank, úřadů a kanceláří, avšak stále častěji se používají i do moderně pojatých bytových interiérů.

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie lze instalovat na stará dřevěná okna i na moderní plastová, euro nebo hliníková okna s tím rozdílem, že do starých oken se horizontální žaluzie zpravidla instalují do prostoru mezi skla, zatímco u moderních oken se žaluzie umisťují na sklo na vnitřní stranu okna, neboť prostor mezi skly je neprodyšně uzavřen a obsahuje speciální plyn.

Horizontální žaluzie jsou k dostání ve spoustě barevných provedení. Nejčastěji se vyrábějí plastové, ovšem lze pořídit i efektní dřevěné. Horizontální žaluzie se ovládají velmi snadno a rychle.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie se nejčastěji vyrábějí v textilním provedení. Lamely vertikálních žaluzií jsou značně větší než u horizontálních žaluzií. Vertikální žaluzie zpravidla zabírají větší plochu než okno – instalují se totiž na zeď, takže jsou dále od okna a proto musí být větší než okno, aby byla jejich stínící schopnost efektivní. Kromě stínění oken nebo balkónových dveří je lze využít také k vytvoření působivého předělu místnosti, který lze v případě potřeby rychle stáhnout nebo roztáhnout. I u vertikálních žaluzií platí že výběr barev i různých druhů textilních materiálů je bohatý – je možné volit mezi textilem s nižší nebo vyšší propustností světla.

Žaluzie venkovní

Venkovní žaluzie se často používají na kancelářské či komerční budovy ale také na moderní rodinné či bytové domy. Venkovní žaluzie mají tu výhodu, že oproti vnitřním žaluziím lépe odrážejí tepelné záření, díky čemuž interiér efektivněji chrání před přehříváním. Na druhou stranu je zpravidla nutné ovládat je elektropohonem.

Markýzy

  • Košové markýzy jsou dobře známé z různých restaurací či cukráren, kde slouží jako ochrana vitríny před sluncem, zároveň však chrání i před deštěm nebo sněhem . Mají pevný tvar a proto se nezasouvají. Tyto markýzy nazývají „košové“ proto, že svým tvarem připomínají obrácený košík.
  • Výsuvné markýzy se častěji používají u rodinných domků a slouží pouze jako ochrana před sluncem. Při dešti je vhodné je zasunout. Rovněž jsou méně odolné vůči větru a proto mají čidla na vítr nebo déšť, díky kterým se v případě potřeby samy zasunou. Oproti košovým je jejich výhodou, že jsou vysunuté jen když je potřebujete a ne pořád.
  • Stříškové markýzy slouží k zastínění obzvláště velkých ploch, nejčastěji zimních zahrad v létě, díky čemuž se v nich výrazně omezí přehřívání.

Montáž stínící techniky a orientace domu vůči světovým stranám

V létě jsou paradoxně nejvíce přehřívány pokoje, které jsou orientované na východ a na západ. Místnosti, které mají okna pouze na jih, jsou před nejprudším slunce chráněny díky tomu, že slunce je v nejteplejší části dne vysoko, takže se do oken téměř neopírá – tomu může ještě více napomoci předsunutá střecha. V létě je tak nejobtížnější chránit před přehříváním východní a západní okna. Opačná situace ovšem nastává u střešních oken – ta jsou nakloněná, takže nejvíce slunečního záření pohltí v létě právě ta jižní.

Jiné je to v zimě, kdy je slunce nízko, takže se opírá do jižních stěn a oken domu – v zimě sice přehřívání od sluníčka obvykle nehrozí, přesto může obtěžovat například při sledování TV či práci na počítači apod. Na druhou stranu sluneční záření pomáhá v zimě dům vyhřát, čehož využívají především pasivní domy, které mají většinu prosklených ploch orientovanou právě na jih.

Naopak severní okna před sluncem chránit nepotřebují, byť v letním období do nich brzy ráno a pozdě večer trochu slunce také zasvítí. Přesto je vhodné instalovat žaluzie také do severních oken, neboť ochrana před sluncem není jejich jedinou funkcí – ochrání vaše soukromí před zvídavými pohledy sousedů.

Pokud máte na jihu balkón, zde bude nepraktičtější instalovat markýzu, která balkón či terasu skvěle ochrání před nejprudším sluncem.

Jak chránit interiér před sluncem?

Žaluzie či markýzy nejsou jediným způsobem, jak ochránit dům před přehříváním sluncem v letním období. Další možností jsou speciální fólie, které se však nehodí na pasivní domy, neboť pro pasivní dům je v chladnějším období roku teplo ze slunce jedním z pilířů vytápění interiéru. Určitou alternativu představují rámy se speciálním průhledným textilem, který stejně jako speciální fólie odráží většinu tepla ze slunce, ale propouští do interiéru světlo – rámy pak se v chladném období roku demontují.

Významným pomocníkem mohou být také rostliny. Několik listnatých stromů vysazených z jižní, jihovýchodní a jihozápadní strany domu v létě dům zastíní a naopak v zimě, kdy listí opadá, propustí stromoví k domu většinu slunce, takže v zimě o sluníčko nepřijdete. Jinou možností je vystavět u východní, jižní nebo západní strany domu pergolu, po které necháte ovíjet popínavé rostliny. Pergola není příliš vysoká, takže zastíní pouze přízemí domu a je proto účinným řešením především pro přízemní domky. Její nevýhodou však může být, že díky zastřešení stíní i v zimě a to i když má střechu z částečně průhledného plastu.

Stromy a jiné rostliny mají navíc tu výhodu, že nejenom stíní, ale také zvlhčují vzduch, díky čemuž budou horké a suché letní dny trávené pod nimi snesitelnější.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7219 (magazinostrava.cz#155)


Přidat komentář