Colours of Ostrava

Colours of Ostrava je jedním z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice. Je dobře znám i v zahraničí, o čemž svědčí množství cizinců, kteří jej každoročně navštěvují.

Kulturní život v Ostravě

Ostrava je třetí největší české město, ale ve srovnání s okolím tady byla dlouho nouze o kvalitní kulturní zábavu. Přesto i zde najdete několik divadel, každoročně se zde koná mezinárodní festival vážné hudby, ale dlouho zde chyběla akce, která by přitáhla široké masy lidí různého věku. To se změnilo s příchodem festivalu Colours of Ostrava mezi ostravské publikum.

Historie festivalu

První ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava se konal v roce 2002 na Stodolní ulici, klubu Bumerang a Černé louce. Tehdy kromě známých českých skupin jako např. Tata Boys, Monkey Business či Kryštof vystoupila řada zahraničních hostů, za které jmenujme třeba Omar Ka a Fula Band, Transsylvanians a Africa MMA. Celkem se jej účastnilo více než 300 muzikantů a jeho šest scén navštívilo 8000 lidí. Na jeho druhém ročníku vystoupilo již 500 muzikantů mezi nimi Goran Bregović a jeho Wedding and Funeral Band, Načeva nebo Navarová. Přilákal více než 9000 diváků. V následujících letech se počet účinkujících pravidelně zvyšoval - 700 v roce 2005, o rok později 750. Rostl také počet diváků, který roku 2007 poprvé přesáhl hranici 20 000. Měnilo se rovněž místo konání festivalu, který se přenesl z populární Stodolní ulice do prostor Slezkoostravského hradu. Od roku 2012 se pořádá v prostoru Dolních Vítkovic. Tento bývalý areál Vítkovických železáren je zajímavý svou architekturou a slouží jako muzeum. Colours of Ostrava je držitelem ceny Anděl za hudební událost roku 2005 a 2006.

Colours of Ostrava 2014

Poslední ročník tohoto festivalu se konal nedávno. Ostrava po roce opět hostila Coloursy 17. - 20. července. Ty se uskutečnily již potřetí v areálu Dolních Vítkovic. Letošního ročníku se zúčastnilo mnoho hvězd současné hudební scény, které vystoupily na 15 pódiích. Součástí festivalu byly filmové projekce a dětský program. Již tradičně jemu předcházel** Festival v ulicích**, který se konal 15. a 16.července.

ZAZ

Francouzská zpěvačka ZAZ patřila mezi magnety tohoto festivalu. Podobně jako kdysi Edith Piaf se její projev vyznačuje svou bezprostředností, nakažlivou radostí ze života a šibalským jiskřením v očích. Tato třicetičtyřletá zpěvačka dosáhla úspěchu nejen v Evropě, ale získala rovněž na svou stranu publikum v Americe a Japonsku. V jejich obyčejných písních se mísí tradice cikánského jazzu, francouzského šansonu, melodického popu, swingu a pouličního šramlu s příchutí latiny, flamenca a svádivého humoru. ZAZ se zpěvu věnuje již od útlého dětství. Vystudovala hudební školu. K jejím oblíbencům patřili Bob Marley, Ella Fitzgerald, Richard Bon a Bobby Mc Ferrin. Od počátku tohoto století vystřídala několik bluesových a jazzových kapel, s nimiž účinkovala mimo jiné v Maroku, Španělsku, Japonsku, Kolumbii, Rusku a Egyptě. V roce 2005 se vrátila zpět do Paříže, kde v Olympii vyhrála soutěž mladých talentů. Ve spolupráci s producentem Kerredinem Soltanim vydala své první album nazvané jednoduše ZAZ. Většinu jeho skladeb si napsala sama, autorem zbývajících je Raphael Haroche. Po úspěchu ve Francii se stává oblíbenou i v zahraničí. V loňském remaku dobrodružného televizního seriálu Bella a Sebastian zpívá úvodní písničku.

Robert Plant

Robert Plant se skupinou The Sensational Space Shifters patřil také k velkým lákadlům tohoto festivalu, který je jeden z největších žijících rockových zpěváků a hudebníků. V hudbě The Sensational Space Shifters se míchá africký trance, psychedelie a taneční rytmy tohoto století. Splétají se zde klasické zeppelinovské skladby s mississippským blues a pastorálními motivy. Součástí této skupiny jsou velké osobnosti hudebního života - hráč na housle riti Západoafričan Juldeh Camara, kytaristé Skin Tysson a Justin Adams či bristolský mistr trip hopu John Baggott. Plantův vztah k blues a americké old - time hudbě se provrtávala do nejspodnějších pater. Plant s Adamsem se zúčastnili festivalu v malijské poušti, kde si uvědomili, že blues má své kořeny právě tady. Repertoár skupiny The Sensational Space Shifters sestává převážně ze skladeb Led Zeppelinu a Juldeha Camaru.

Bastille

Hlavní osobou této skupiny je Dan Smith. Narodil se právě 14. července ve výročí začátku Velké francouzské revoluce. To ho přivedlo k myšlence pojmenovat svou kapelu právě Bastille. Smith debutoval albem Bad Blood. Úspěch se dostavil velmi brzy a skupina měla turné vyprodáno během několika hodin. Kromě Smitha hrají v Bastille ještě basista Will Farquarson, klávesista Kyle Simmons a bubeník Chris Wood. Slávu jim přinesly chytlavé hity Pompeie, Overjoyed, Laura Palmer a Things We Lost In the Air. Dan Smith přistupuje ke každé skladbě jiným způsobem, tak aby měly vlastní příběhy a atmosféru postavenou na různých zvucích, žánrech a stylech.

The National

Americká indie rocková skupina The National je propadlá melancholickému romantismu. Její přemítavě truchlivá, malátně melodická a niterně osobní hudba udržuje zdravou rovnováhu. Zpěvák Matt Berninger, Aaron a Bryce Dessnerovi pocházejí z Ohia. Do povědomí lidí však pronikli až v New Yorku, kde již 14 let žijí. Jejich sláva začala třetím albem Alligator, které bylo nadšeně přijato posluchači. To zapříčinilo přesun skupiny z klubů na pódia významných festivalů po celém světě. Skladbu Fake Empire dokonce použil americký prezident Barack Obama ve svém volebním videu. The National jej také podpořili prodejem triček s nápisem Mr. November - názvu hitu z jejich alba Alligator. Pro tuto hudební skupinu je typické, že si na natáčení zve význačné hosty. Mezi ně patřili například Sufjan Stevens, klavírista Thomas Barlett, Justin Vernon, Richard Reed Parry či Nico Muhly. The National přispívá také na boj se zákeřnou nemocí AIDS.

Moe

Tato 26 - letá studentka výtvarné školy vlastní jménem Karen Marle Oersted jako dítě obdivovala Spice Girls, ale v Kodani se uvedla jako punkerka drtící mezi zuby hip hop. Portály a magazíny zaměřené na nezávislou hudbu si začaly všímat jejich singlů a videoklipů Don´t Wanna Dance, Pilgrim, Waste Of Time a Maiden.

John Newman

Z Velké Británie do Ostravy zavítal John Newman. Jeho přepychový pop s mocným soulovým hlasem dostal do kolen Evropu i Ameriku. Tento 24 - letý mladík s patkou zabodoval v hitparádách singlem Love Me Again a debutovým albem Tribute. Svou náklonost k černošským hudebníkům proměnil v chytlavou dechy a smyčci načechranou taneční pop music. Newman je obyčejný kluk s neobyčejným hlasem, který pochází z malého města Seattle. V Leedsu a Londýně studoval hudbu a zároveň si přivydělával v baru, kde se potkal s Piersem Agenttem od Rudimental. Spřátelili se a vydali spolu skladbu Feel The Love.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7262 (magazinostrava.cz#208)


Diskuze a zkušenosti

ShawnPierb | 27.01.2019 11:09
Good afternoon Recently I set up wonderful sites Video intoxicating }


Přidat komentář