Měření zraku Ostrava

Bolí vás hlava? Jste stále unavení? Cítíte, že se vám zhoršuje zrak? Pak je nejvyšší čas navštívit optometristu, který vám zrak změří a doporučí jako vhodnou korekční pomůcku brýle nebo kontaktní čočky.

Jak odhalit oční vady?

Pokud máte pocit, že vám oči již neslouží tak, jak mají, pak byste si měli nechat změřit zrak. Ostatně měření zraku by mělo být součástí vašich preventivních vyšetření. A to i přesto, že vás na něho nepozve lékař, ale musíte si ho hlídat sami. Navíc měření zraku netrvá dlouho. Zabere pouhých 20 až 30 minut vašeho času. A svůj význam má, i když optometrista zjistí, že vaše oči jsou prosté korekčních vad. Máte alespoň jistotu, že vidíte dobře. Pokud však zjistí oční vadu, která potřebuje korekci, pak vás čeká výběr brýlí nebo kontaktních čoček.

Kde vám změří zrak?

Zrak si můžete nechat změřit u očního lékaře nebo u optometristy. K očnímu lékaři je nutné se předem objednat, poněvadž má velmi dlouhé termíny objednání. K optometristovi je sice lépe se také objednat, ale čekací doba je mnohem menší. Lékař i optometrista vám oči změří stejně kvalitně. Jediné omezení je, že děti do 15 let musejí vždy k očnímu lékaři. Vyvíjející se oko je nutné zkontrolovat přesněji, než měření dioptrií nabízí. Moderní přístroje na korekční vady jsou sice vysoce přesné, ale oční lékař u dětí do 15 let kontroluje i jiné druhy vad, které s korekcí oka nesouvisí. Očního lékaře najdete v ambulancích, na poliklinikách, nebo v nemocnici.Za optometristou se můžete vydat i do oční optiky.

Optometrista a měření zraku

Optometrista je odborníkem na refrakční vady. Zaměřuje se na měření zraku, správný výběr korekční pomůcky a aplikaci kontaktních čoček. Optometrista je mezistupeň mezi očním lékařem a očním optikem. Většinou má svou ordinaci přímo v oční optice, můžete ji však najít také na poliklinice nebo i v nemocnici. Výhodou ordinace v oční optice je, že po změření zraku přejdete přímo za očním optikem a vyberete si hned brýle, nebo předepsané kontaktní čočky. Přitom je třeba připomenout, že měření zraku optometristou má stejnou váhu jako očním lékařem. Mnohdy je ještě** přesnější,** poněvadž optometrista se na korekční vady zraku velmi úzce specializuje a využívá nejmodernějších měřících přístrojů.

Refrakční přístroje pro měření zraku

Moderní výzkumy se snaží najít takové měřicí přístroje kvality zraku, které dokáží zrak korigovat na míru každého klienta a dosáhnout tak vidění ve full HD, což je nejvyšší možný stupeň kvality a ostrosti vidění. Dnešní moderní přístroje jsou daleko přesnější, než ty před pár lety. Umí lokalizovat vady vyšších řádů, které ovlivňují vidění večer a za zhoršených podmínek. Umí změřit i prostorové vidění, uvolněnost zraku a navrhují řešení individuálně pro každého klienta tak, aby bylo dosaženo ostrého vidění.

Měření zraku

Jde vlastně o zjištění korekčních vad zraku. A to natolik přesně, že následně vybrané korekční pomůcky zajistí, že se zrak bude zhoršovat zcela minimálně. Přesto však je nutné opakovat měření zraku každé dva roky.

Základní diagnostika

Je objektivní metodou měření vašeho zraku. Měření se provádí přístrojem Autorefraktometr za využití přesného Foucaultova principu měření. Toto měření pak již není nutné opakovat. Přestože jde o velmi přesné měření zraku, tak ještě není dostačující pro výběr vhodné korekční pomůcky.

Analýza jemných odchylek

Nebo také vidění detailů. Velmi přesné měření zraku, které je však náročné na zkušenosti optometristy i na čas. Měření se provádí přístrojem zvaným cylindr a pracuje se se subjektivními pocity klienta. Po doladění korekce zraku, je ovlivněna barevnost a ostrost viděného obrazu, hloubka ostrosti, snášenlivost brýlových čoček a celková uvolněnost vidění.

Diagnostika prostorového vidění

Problémy s prostorovým viděním má až 50 % populace. Znamená to, že tito lidé mají špatný odhad vzdálenosti, nízkou reakční rychlost a také se velmi rychle zhoršuje jejich koncentrace, a rychle se jim unaví oči. Vyšetření se provádí na speciálním přístroji a zjišťuje svalovou kooperaci očí jako párového orgánu, a následně se optometrista věnuje úpravě vidění.

Lokalizace odchylek vyššího řádu

Odchylky vyššího řádu snižují kontrast vidění a zhoršují vidění v noci nebo za soumraku. Optometrista změří moderním přístrojem obrazové deformace oka a následně je umí korigovat spolu s dioptriemi.

Centrace brýlové čočky

Toto poslední vyšetření sladí fungování vašich očí a brýlových čoček. Je-li opomenuto, dochází až k 40 % ztrátě kvality vidění. Pro ostré vidění je nutné přesné vyměření a využití naměřených dat pro dokonalé ladění oka a brýlové čočky. Pak je vidění stejné, jako u očí bez korekce.

Oční vady

Optometrista může korigovat oční vady, které jsou vlastně neměnnou deformací vidění. Vznikají již u narození, nebo v průběhu života. Krátkozrakost se vyskytuje asi u 30 % lidí. Je pro ni typické mhouření očí při pohledu do dálky, i to, že postižené děti píší nosem.** Dalekozrakost** se vyskytuje u 20 % obyvatel. Jde o vadu, u které člověk vidí špatně do dálky i na blízko. Astigmatismus postihuje až 65 % lidí. Tato korekční vada vzniká špatným zakřivením rohovky. Bohužel se často kombinuje i s dalšími očními onemocněními. Vetchozrakost je korekční vada provázející stárnutí. Objevuje se od 40 roku věku, kdy se člověku začíná zhoršovat vidění nablízko. Všechny uvedené korekční vady očí je možné na základě měření zraku úspěšně korigovat.

Korekce brýlemi

Brýle jsou základní pomůckou pro dokonalé ostré vidění. Dnešní brýle jsou vysoce moderní záležitostí. Jejich designem se zabývá řada módních návrhářů. Optici zase hledají nejmodernější brýlovou čočku, která dokáže korigovat vidění až do full HD. A tak kromě brýlí na čtení a do dálky najdete i brýle s multifokální čočkou, které korigují více vad naráz. Různé druhy korekce se v čočce překrývají a umožňují perfektní vidění bez neustálé výměny brýlí. Brýle pomáhají i při zatížení očí počítačem, existují s úpravami pro řidiče, pro lidi s velmi vysokými dioptriemi. Navíc je možné si u brýlí nechat ošetřit brýlové čočky antireflexní úpravou, úpravou proti zamlžování a pro snadné čištění. Možné je nechat si vyrobit i dioptrické sluneční brýle, nebo dioptrické brýle se zabarvováním skel, podle slunečního svitu.

Kontaktní čočky

Jsou moderní alternativou korekce zraku. Vyrábí se v různých provedeních a k různým účelům. Bez měření zraku a oka je nelze zakoupit. Jejich výběr patří výhradně do rukou optometristy. Správná kontaktní čočka si musí do oka dokonale sednout a musí dokonale překrývat rohovku. Navíc je nutné, aby vás optometrista naučil kontaktní čočky nasazovat a vyndávat z oka. Důležitá je i správná péče o kontaktní čočky a používání speciálních roztoků. Z počátku je lépe vybrat si jednodenní kontaktní čočky a střídat je s brýlemi. Později vám nic nebrání v používání dvoutýdenních nebo měsíčních. Velkou výhodou kontaktních čoček je možnost neomezeného sportování a dělání činností, kde brýle obvykle překážejí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7266 (magazinostrava.cz#112)


Přidat komentář