Očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti

V naší zemi se vyskytuje největší počet infikovaných klíšťat v Evropě. Ročně se klíšťovou encefalitidou nakazí stovky lidí. V roce 2006 to bylo dokonce 1029. Ochraňte před touto chorobou nejen své dítě, ale také sebe. Nechejte se očkovat.

Právě v tomto období je možnost nákazy klíšťovou encefalitidou velmi vysoké. Klíšťata mají rády teplo a vlhko. Nejčastěji se zakytují ve vysokých travnatých porostech, lesích a dokonce už i v parcích. Bohužel se mohou vyskytovat i na vaší zahradě, kde pravidelně trávu sečete. Česká republika je v Evropě zemí právě s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat. Nechte proto své děti očkovat a chraňte je tak před vážným onemocněním.

Co je to klíšťová encefalitida

Jde o infekční onemocnění, které je virového původu. Postihuje mozek a mozkové blány. Virus je přenášen hlavně klíšťaty, ale můžeme se setkat i s takovými případy, kde se přenašečem stane komár. Ve výjimečných případech se můžeme nakazit také požitím kravského, kozího či ovčího mléka a to tehdy, pokud nebylo dobře tepelně zpracované.

Prevence proti klíšťové encefalitidě

Velmi rizikový je pobyt v přírodě, především louky a lesy. Proto je nutné chránit si kůži, aby klíště nemělo šanci se přisát. Noste proto dlouhé kalhoty, dlouhá trička a uzavřenou vysokou obuv. Než ještě vyrazíte do přírody, nastříkejte jak na svou kůži, tak na oblečení repelent.

Odstranění klíštěte

Klíšťata se přisávají na místa, kde se více potíme, jako je například jamka pod kolenem, místa okolo podpaží nebo zadní strana stehen. Klíšťata se nevyskytují výše v trávě, než je 60 centimetrů. Nepřeskakují ani nelétají. Čím déle je klíště přisáto na těle, tím víc stoupá riziko nákazy. Pokud si najdete na těle klíště, je třeba ho odstranit co nejrychleji. Nejlépe uděláte, pokud místo zakápnete alkoholovou dezinfekcí. Domněnka, že je dobré klíště potřít olejem je špatná. Klíště se tak začne dusit a produkovat ještě více „jedu“. Následně použijeme pinzetu či speciální kleštičky na odstraňování klíšťat a uchopíme jej co nejblíže ke kůži. Kývavými pohyby klíště odstraníme. Místo opět vydezinfikujeme.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Pokud nás klíště nakazilo encefalitidou, nepoznáme to ihned. Inkubační doba může trvat 2 týdny až dokonce měsíc. Po skončení této inkubační doby přichází na řadu tzv. první fáze, kdy se příznaky shodují s lehkou chřipkou. Nakažený trpí bolestmi svalů a kloubů. Bolestmi hlavy, nevolností a horečkami. Podle výzkumů dochází v této fázi ke snížení bílých krvinek. Po této fázi dochází období, kdy všechny příznaky odezní (období klidu). Toto období trvá zhruba dva týdny. Poté nastupuje fáze druhá. S ní přichází vysoké horečky, prudké bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, svalový třes, poruchy spánku, paměti a koncentrace, obrna a dezorientace. Tyto závažné příznaky jsou způsobeny napadením nervové soustavy.

Pokud se nemoc včas podchytí a začne se ihned s léčbou, dítě se může plně uzdravit. Pakliže je průběh nemoci komplikovaný či se na nemoc přijde ve velmi pokročilém stádiu, může na dítěti nechat trvalé následky. Dítě může trpět bolestmi hlavy, poruchami spánku a to až do dospělosti nebo také obrnou horních končetin. Jestliže nemoc napadne centrum pro činnost srdce, dítě může nemoci podlehnout.

Léčba klíšťové encefalitidy

V první řadě musí lékař odebrat krev. Pakliže se prokáže přítomnost viru, je nezbytné, aby bylo dítě (dospělý člověk) hospitalizován v nemocnici. Poté se zavádí pacientovi infuze, která uleví nejen od bolesti, ale také tělo zavodní. Následně se pacient znovu podrobí odběru krve, aby se zjistilo, jaké látky v těle chybějí a jaké naopak přebývají. Oční lékař vyšetří oční pozadí. Odběr mozkomíšního moku je velmi důležitý. Je dobrým zdrojem informací o průběhu choroby. Mozkomíšní mok se odebírá pomocí vpichu v oblasti bederní páteře. Při hospitalizaci je nezbytné, aby pacient nevykonával žádnou fyzickou aktivitu a vyhnul se i psychické zátěži.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Mezi nejúčinnější prevenci patří samozřejmě očkování, které svou spolehlivou účinností překračuje 99 %. Očkování je vhodné během celého roku. Měli byste mít však na paměti, že vakcína začne účinkovat až 14 dní po tom, co vám byla do těla vpravena druhá dávka. Většinou se podávají tři až čtyři dávky. Základní očkování se skládá z tří dávek. Poté co se do ramene vpíchne první dávka, pacient přichází pak na druhou za 1-3 měsíce a na třetí pak za 5-12 měsíců od druhé dávky. Pokud se rozhodnete pro očkování právě v období klíšťat, dávky se podávají ve zkrácených intervalech a to po 14 dnech. Takové očkování vás však chrání po dobu tří let. Aby se následně zachovala účinnost pro další roky, je nutné po 3 letech dojít na přeočkování, kdy se už podává jen jedna dávka. Dítě je možné nechat naočkovat už od 1 roku života. V současnosti se v České republice používá vakcína tzv. inaktivovaná. Vakcíny nejsou volně prodejné, a proto musíte požádat o lékařský předpis.

Cena očkování

Pokud vezmete v potaz, že potom, co podstoupíte základní očkování třemi dávkami a až po třech letech podstoupíte přeočkování v podobě jedné dávky, není očkování proti klíšťové encefalitidě vůbec drahé. Jedna dávka vás vyjde přibližně na 550-700,- . Zdravotní pojišťovny však na toto očkování většinou nějakou částku přispívají. Takové očkování se pak velmi vyplatí, předejdete tak následkům, které byste po infikování klíštětem mohli mít. Očkování vás ochrání proti klíšťové encefalitidě, ne však už proti lymské borelióze.

Rady jak nedat klíšťatům na vaší zahradě šanci

Klíšťata mají velmi rády vlhko. Pakliže v létě praží na vaší zahradu slunce, budou mít potřebu se před ním schovat. Pokud však nebudete mít na zahradě stinná vlhká místa, klíšťata se neobjeví. Pravidelně sekejte trávu, aby nebyla moc vysoká. Právě v ní se klíšťata zdržují. Štěrk či kamínky kolem trávníku také zabrání výskytu klíšťat, ty se totiž nebudou moci kam schovat před sluncem. Místa pro grilování, posezení či hraní pro děti by neměla být v blízkosti právě vlhkých míst, keřů a větších porostů.

Nejvíce riziková místa v ČR

Mezi rizikové oblasti nejvíce se vyskytujících napadených klíšťat patří Jižní Čechy, Podyjí, Opavsko, Šumava, Plzeňsko a okolí velkých měst, jako je Praha a Brno.


Klíšťata si nevybírají. Neriskujte své zdraví a nechejte se očkovat co nejdříve. Ochráníte tak nejen sebe, ale také své děti, rodinu a to po zbytek života.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7265 (magazinostrava.cz#9)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat